zielona ściana

Zielona ściana, czyli jak zaprosić ogród do własnego domu

Chyba każdy z nas chociaż raz słyszał o wiszących ogrodach Semiramidy. Powstałe w starożytnym Babilonie, do dziś pozostają jednym z siedmiu cudów świata.

Wiszące ogrody znane są również pod nazwą ogrodów wertykalnych. Stykamy się z takimi ogrodami często w galeriach handlowych, na fasadach budynków lub na balkonach. Przyciągają wzrok soczystą zielenią i obfitością, a kompozycje roślin tworzą na ścianach oryginalne dzieła sztuki. Naturalne ogrody wymagają spełnienia szeregu warunków. Wiedzy, umiejętności, czasu na pielęgnację i oczywiście odpowiedniego miejsca. Jak zatem zaprosić ogród do swojego domu, w sytuacji kiedy pielęgnacja roślin nie jest naszą domeną? Odpowiedzią są sztuczne rośliny.

Ogród wertykalny w Twoim domu

Ogromną zaletą sztucznych roślin jest to, że nie mają żadnych wymagań. Zielona ściana może powstać w dosłownie każdym miejscu Twojego domu lub mieszkania. Może mieć dowolny rozmiar lub kształt. Zajmować tylko malutki kawałek ściany, lub tworzyć ściankę działową. Zatem wybór miejsca to wyłącznie kwestia preferencji i wyobraźni. Rynek sztucznych roślin oferuje rozmaite rozwiązania. Począwszy od pojedynczych roślin doniczkowych i girland, po gotowe panele i maty z kompozycjami. Formy, kolory i struktury roślin pozwalają na niezliczone kombinacje w połączeniu z drewnem, szkłem lub kamieniem. Wspaniały efekt uzyskamy, umieszczając w pobliżu źródła światła, tym samym wydobywając cały urok zieleni.  Warto też wspomnieć, że jest to jednorazowa inwestycja. Nie wymaga ciągłego nawożenia, podlewania i przesadzania.

Zieleń a zdrowie psychiczne

Obecność zieleni w naszym życiu, ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Im więcej jej w naszej przestrzeni, tym lepiej.  W związku z tym, że w przeciwieństwie do żywych roślin, sztuczne nie wymagają dostępu do naturalnego źródła światła, zielone ściany są idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń bez okien. Aranżacja zielonej ściany w ciemnej łazience zaskakuje i zachwyca. Wejście do przedpokoju, w którym pyszni się zieleń, jest jak przekroczenie furtki magicznego ogrodu. W centrum dużych aglomeracji brakuje naturalnej zieleni. W takim przypadku montaż zielonego panela na balkonie nabiera szczególnego znaczenia i spełnia szereg funkcji. Za oknem zamiast ruchliwej ulicy, kaskada gęstej zieleni oddziela od ulicznego zgiełku i hałasu. Zielona ścianka działowa zaaranżowana pomiędzy dwoma balkonami, pozwoli na uzyskanie prywatności i w połączeniu z wygodnym fotelem i stolikiem na książkę, stworzy klimatyczną przestrzeń relaksacyjną.